Női napozó. Beszélgetések két jól ismert hanggal. Háver Varga Mariann és Bárány Anna műsorában filter és maszk nélkül vállaljuk magunkat. Női napozó, ahová a férfiak is szívesen beleskelődnek... ha engedjük. Hova repült az idő? Nézünk egymásra kérdőn... a tükör nem ugyanazt mutatja, amit a lelkünkben érzünk. Néha nagyon nem. Néha pedig pontosan ugyanazt. De hogy álljuk az élethez? Negyvenes magyar csajok. Miben vagyunk mások, mint Ti? Semmiben! Beszélgetünk. Néha egymással, néha vendégekkel. Néha egymásnak, néha kikacsintva Rátok.
Interperszonálisan, azaz a másikkal való kapcsolódásban a nárcisztikus gyakran előnyben részesíti a kontrollt, a közelség helyett. Bár manipulatív, a partner érzelmi kontrolljának fenntartása igen hatékony módja annak, hogy ő domináljon egy kapcsolatban. Eleinte nehéz ezt észrevenni, mivel a nárcisztikus képes meggyőzni a másik személyt arról, hogy benne van a hiba és ez a taktika lassan erodálja az ember önbecsülését .
Bár egyes nárcisztikus vonások univerzálisak és emberiek, az ilyen személyiségből hiányozhat az empátia , az érzelmi ráhangolódás és a szeretett személy nézőpontjának figyelembevétele. Előfordulhat, hogy ezeket a relációs hiányosságokat mikroelhagyások sorozatával akarja álcázni.
A két öntudatlan védekezési mechanizmust , az idealizálást és a leértékelést együttesen alkalmazva, a nárcisztikus mértéktelenül nagy kontrollt szerezhet partnere felett. Az idealizálás egy védekező mechanizmus, amely távolságban tartja a partnert – egy talapzaton. A szerelmi bombázás és az egyetértés mindennel, amit mi gondolunk és mondunk, az a mód, ahogyan a nárcisztikus idealizálja az embert. Az viszont, amikor a másikat úgy kezeli, mintha semmit sem jelentene számára, vagy azt érdemli, hogy ki/megjavítsa, egy jellegzetes módja annak, ahogyan a nárcisztikus leértékeli az embert.
Kezdetben a partner biztonságban érezheti magát a nárcisztikus mellett, jobban megbízik benne, mint bárki másban az életében. Egy nap azonban a nárcisztikus hirtelen visszavonja szerelmét. Nem reagál és elérhetetlen lesz. A partner láthatatlannak és érzelmileg elhagyatottnak érzi majd magát . Könyöröghet a probléma feltárásáért és a probléma megoldásáért, hogy helyreállíthassa a kapcsolatot.
A nárcisztikus általában közömbösen válaszol, majd rosszallását fejezi ki a személy lényeges aspektusaival kapcsolatban. Például: „Nem akartam ezt elmondani neked, mert attól féltem, hogy megsérti az érzéseidet, de te sokat beszélsz az anyukáddal. Elmondasz neki mindent. Ez furcsa.” Most a személy úgy érzi, hogy az anyjával való közelség éretlen, és vágyik arra, hogy helyreállítsa a romantikus köteléket, ezért egyre kevesebbet beszél az anyjával. Ezután a nárcisztikus megjutalmazza a személyt: ha azt csinálja, amit akar, odafigyeléssel és szeretettel árasztja el. Elragadtatva és megkönnyebbülve, hogy visszanyerte a partner halványuló szerelmét, a személy ismét megbízik a nárcisztikusban.
Amint a nárcisz „beforgatja az embert” és az újra bízik benne, a nárcisztikus megismétli ugyanazt a mintát, hogy további irányítást szerezzen. A pánikbaesett és minden mikroelhagyástól egyre jobban szenvedő személy igyekszik mindent megtenni, hogy a nárcisztikus kedvében járjon, beleértve saját fontos aspektusainak feladását is.
Az idealizálás és a leértékelés mintája lassan hatalmas befolyást ad a nárcisztikusnak a személy felett. Lehet, hogy távolabb kerül szeretteitől, ráadásul lelki egészsége is rendkívül megsínyli. Kétségbeesetten szeretné elkerülni az újabb szívszaggató elhagyatottságot, ezért rendkívül éber a nárcisztikus csillapításával kapcsolatban. Az állandó érzelmi elhagyatottság megfosztja önérzetétől és egyre bizonytalanabbá válik.
Ahelyett, hogy az általa élvezett tevékenységekre és felelősségekre összpontosítana, küldetése a nárcisztikus partner megnyugtatása lesz. Ezen a ponton jelentős áldozatokat hoz azért, hogy együtt lehessen a nárcisztikussal és úgy érzi, hogy ha elhagyta őt, nem lesz élete, ahová visszatérhet. Ez egyben a nárcisztikus kontrollszintjét is biztosítja.
A folyamatos mikroelhagyások más manipulációkkal együtt, az alkalmatlanság és a bizonytalanság érzését kelthetik az emberben. Sajnos a nárcisztikus ezt is a maga javára fordítja. Ha valakit hibáztat azért, mert „bizonytalan és ragaszkodó”, az azt érezheti, hogy ő maga az igazi probléma.
Bár ez a helyzet nehéz, az segíthet, ha tudatában vagyunk annak, hogy a nárcisztikus mikroelhagyásokat használ a bizonytalanság megteremtésére és az irányítás megszerzésére. Nehéz ezek után megbízni a körülöttünk lévő emberekben, akik bármilyen módon ellenőrzést gyakorolhatnak felettünk. A legjobb orvosság az lehet, ha érzelmi teret nyerünk a nárcisztikustól. Meg kell próbálni megfordítani a forgatókönyvet, és a kevésbé elérhető féllé válni. Ez lehetőséget biztosíthat számunkra, hogy perspektívát váltsunk anélkül, hogy a nárcisztikus kikényszeríthetné saját nézőpontját. Ez a szünet lehetővé teheti, hogy meghalljuk saját hangunkat, és hallgassunk az ösztöneinkre.
————————————————
Forrás: Jessica Schrader
https://www.psychologytoday.com/us/blog/peaceful-parenting/202212/micro-abandonments-how-a-narcissist-gains-emotional-control
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.